„Piernikowe Szaleństwo” w Szkole Podstawowej nr 133 w Krakowie
700 pierników, kilkaset rąk chętnych do dekorowania, dużo lukru, kilkadziesiąt posypek i pisaków do zdobienia. Jednym słowem „Piernikowe Szaleństwo”, które odbyło się w ramach projektu Historia? Mniam!, czyli opowiadamy smacznie o historii.
28 listopada w Szkole Podstawowej nr 133 im. Orła Białego w Krakowie uczniowie, rodzice jak i nauczyciele wzięli udział w „Piernikowym Szaleństwie”. Celem spotkania było przyozdobienie kilkuset pierniczków. Wszystkie udekorowane pierniczki przeznaczono na sprzedaż podczas kiermaszu świątecznego na rzecz Szkoły.
Spotkanie to było podsumowaniem projektu Historia? Mniam! opowiadamy smacznie o historii. Przez trzy miesiące uczniowie na bezpłatnych warsztatach poznawali życie codzienne w dawnych epokach oraz odkrywali smaki historii. „Co Egipcjanka wkładała do garnka?” to tytuł jednego z warsztatów, na którym dzieci odkrywały historię starożytnych ludów. Po każdym z warsztatów dzieci otrzymywały zadanie do wykonania – stworzenie przepisu na bazie omawianych podczas zajęć produktów. Dlatego strona projektu „Historia? Mniam!” to także uzupełniana na bieżąco baza z przepisami.
Pomysłodawczyni projektu, historyk - dr Ewa Krupnik przekonuje, że o historii można dzieciom opowiadać w inny, atrakcyjny sposób: „Historia może być smaczna, zwłaszcza kiedy opowiadamy o życiu ludzi poprzednich epok, o tym co jedli i jak jedli. Od wieków ludzie przygotowywali posiłki, dzieci marudziły, a na deser wszyscy wyczekiwali czegoś smacznego. Ludzie, by przetrwać, musieli jeść, a z czasem codzienne gotowanie przekształciło się w sztukę kulinarną. Na naszych warsztatach dzieci poznawały nie tylko opowieść, ale też smaki i zapachy historii.”
„Historia? Mniam! czyli opowiadamy smacznie o historii” to projekt realizowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - FIO Małopolska Lokalnie. Więcej informacji można przeczytać na stronie www.historiamniam.wordpress.com
dr Ewa Krupnik
Pomysłodawca projektu - Historia? Mniam! czyli opowiadamy smacznie o historii