„Rajd po fach” to działania Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pn. „Krakowski Ośrodek Kariery” skierowane do uczniów krakowskich szkół podstawowych, przygotowujących się do wyboru szkoły średniej. Projekt zakłada wizyty w szkołach ponadpodstawowych o profilu zawodowym oraz warsztaty umożliwiające poznanie wybranych zawodów.
Nasza szkoła po raz drugi uczestniczy w tym projekcie. Zainteresowani uczniowie klas VIII odwiedzili zespoły szkół zawodowych (technika i szkoły branżowe) i uczestniczyli w ciekawych spotkaniach.
Z pierwszą wizytą udaliśmy się do Zespołu Szkół Budowlanych Chemobudowa, by poznać bliżej specyfikę zawodu technik usług fryzjerskich. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poznać specyfikę i bogatą ofertę edukacyjną szkoły. W trakcie zajęć dowiedzieli się, na czym polega pielęgnacja włosów i praca fryzjera, mieli możliwość wykonania fryzury na ćwiczeniowej główce. W wykonaniu upięcia pomagały i udzielały instruktażu starsze koleżanki, uczennice tutejszej szkoły. Aktywnej pracy towarzyszyły rozmowy o szkole, zawodzie i możliwościach kształcenia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i pakiety z ofertą edukacyjną szkoły.
Uczniowie zainteresowani fotografią i mediami uczestniczyli w zajęciach z fotografii cyfrowej w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych. Podczas spotkania z fotografem (nauczycielem tej szkoły) i asystującym mu uczniem poznali wybrane tajniki fotografowania, a następnie samodzielnie mogli wykonać zdjęcia portretowe. W trakcie zajęć uczniowie zainteresowali się ofertą edukacyjną technikum i szkoły branżowej, możliwościami zatrudnienia, zobaczyli pracownie fotograficzne i zwiedzili szkołę. Pamiątką spotkania były profesjonalne zdjęcia portretowe dla każdego z uczestników oraz materiały informacyjne o szkole.
W Zespole Szkół Mechanicznych nr 3 w nowoczesnej pracowni komputerowej z drukarkami 3D uczniowie mogli zaprojektować i wydrukować element 3D w programie Thinkercad.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu z pokazem, po czym pod czujnym okiem profesora informatyki uczniowie przystąpili do wykonania pracy. Wydrukowane figurki własnego projektu były pamiątką dla każdego z uczestników. Na koniec wszyscy zwiedzili m.in. pracownie informatyczne, napędów lotniczych czy lotniskowych służb operacyjnych oraz poznali bogatą ofertę edukacyjną szkoły. Z zainteresowaniem obejrzeli makietę lotniska w Balicach.
Dzięki zaproszeniu i gościnności Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach źródeł odnawialnych, podczas których poszerzyli swoją wiedzę o znaczeniu i możliwościach wykorzystania energii odnawialnej. Następnie w warsztatach projektowania architektonicznego, pod czujnym okiem nauczyciela architektury poznali podstawy projektowania i projektowali dom swoich marzeń. Dopełnieniem pełnego wrażeń spotkania było zwiedzanie szkoły i prezentacja oferty kształcenia.
W pierwszym półroczu uczniowie mieli również możliwość poznania oferty kształcenia Zespołu Szkół nr 1, zwiedzenia szkoły, obejrzenia pracowni i uzyskania szerszych informacji o zawodzie logistyk.
Dyrekcjom Szkół, Kierownikom szkolenia praktycznego, Nauczycielom przedmiotów i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu dziękujemy za miłe przyjęcie i serdeczną atmosferę oraz umożliwienie praktycznego poznania różnych zawodów.
Przed nami jeszcze kilka wizyt w szkołach średnich. Z niecierpliwością i dużym zainteresowaniem oczekujemy na te spotkania.