Aktualności
PROGRAM "ZIMA W SZKOLE" TYDZIEŃ I
- 08.02.2018
WIECZÓR KOLĘD
- 08.02.2018
Na wieczorze kolęd, w sali gimnastycznej, wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i opiekunami, zebrali się, by wspólnie śpiewać. Występowała również scholka parafialna z ochotnikami. Dekoracją sceny była szopka ze Świętą Rodziną. W pozytywny nastrój wprawili nas wół i osioł, którzy podczas kolędowania wesoło się ruszali i śmiesznie wyglądali w swoich przebraniach. Było bardzo miło i rodzinnie, czuć było jeszcze klimat Bożego Narodzenia, mimo to, że Święta już za nami.
Całe spotkanie przygotował diakon Michał Mąka i katecheta Krzysztof Czerw. Akompaniowali nam Witold Żiżka na klawiszach, a na akordeonie diakon.
26 Finał WOŚP
- 12.01.2018
26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”
W niedzielę 14 stycznia nasi wolontariusze z kl. 7 i 6 z Paniami Jolantą Krajewską i Barbarą Szaratą na czele będą czekać na ofiarodawców po pierwszej mszy św., przed drugą, po drugiej i przed trzecią mszą pod kościołem w Sidzinie. Liczymy na Państwa, przypominając jednocześnie, że podczas ubiegłorocznego 25 Finału WOŚP naszym wolontariuszom wrzucili Państwo do puszek rekordową kwotę 3843,49zł. Postarajmy się pobić ten rekord podczas 26 Finału!
Dzień zdrowej przekąski
- 15.01.2018
Z okazji dnia zdrowej przekąski, tym razem to klasa szósta przygotowała dla nas pyszne kanapki z warzywami.
Wieczór Kolęd 2018
- 08.01.2018
Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania podczas Wieczoru Kolęd, który odbędzie się w naszej szkole w sali gimnastycznej w czwartek 11.01.2018r. o godz.16.00. Wystąpią uczniowie klas I-VII.
Agata Luber
Rozpoczynamy kolejną edycję Sportowych Sobót w SP133
- 27.12.2017
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie! Z radością informuję, że od 13 stycznia rozpoczynamy kolejną edycję zajęć sportowych pod nazwą "Sportowe Soboty w SP133" realizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy VIII Dębniki.
Zajęcia prowadzone przez pana Jerzego Koziarę odbywać się będą w podane poniżej soboty w godzinach 9.00-13.30 w naszej sali gimnastycznej. Zapraszamy wszystkich chętnych - nie tylko dzieci, lecz całe rodziny.
Sportowe Soboty 2018 - terminarz:
13,20,27 stycznia
3,10,17,24 lutego
3,10,17,24 marca
7,14,21,28 kwietnia8,15,22,29 września
6.13,20,27 października
10,17,24 listopada
1,8,15 grudnia.Więcej informacji o projekcie - pod poniższym linkiem:
Szczegóły projektu Sportowe Soboty w SP133
Agata Luber
Noworoczne podchody
- 15.01.2018
Na rozgrzewkę po przerwie świątecznej, 3 stycznia cała szkoła mogła wziąć udział w korytarzowych podchodach. Zabawa polegała na odnalezieniu kartoników z świątecznymi obrazkami, których miejsce położenia należało zapisać na karcie swojej drużyny. Dużo osób wzięło udział w zabawie, jednak nie wszystkim udało się poprawnie zapisać odpowiedzi. Nagrodą dla każdej zwycięskiej grupy były pyszne, soczyste, a do tego zdrowe- mandarynki.
Zabawa dostarczyła sporo emocji – nieważne czy się wygrało czy nie.
Redaktorzy z 4b
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
- 22.12.2017
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie! Serdeczne życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku wszelkiej pomyślności ! Agata Luber
Zawody piłki halowej chłopców
- 20.12.2017
19 grudnia pan Jerzy Koziara pojechał z reprezentantami klas czwartych i piątych naszej szkoły na zawody piłki halowej. Drużyna zajęła drugie miejsce. W ogólnej klasyfikacji Ligii Dzielnicy VIII jesteśmy na pierwszym miejscu!
Kolejne zmagania czekają nas w styczniu. Będzie to koszykówka.
Redaktorzy z klas IVB i IVC
Pilotażowy program "Badanie tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci klas III szkół podstawowych w Krakowie"
- 13.12.2017
W piątek 15 grudnia uczniowie klas trzecich naszej szkoły będą mogli wziąć udział w pilotażowym programie "Badanie tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci klas III szkół podstawowych w Krakowie". Badanie odbędzie się na terenie szkoły.
O programie:
Celem proponowanego badania jest określenie związku między stężeniem tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego i dzieci z grupy kontrolnej w zależności od zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego (smogu) w Krakowie.
Badanie tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci jest to prosty i szybki sposób na monitoring astmy:
• bezbolesne badanie,
• przyjazne dzieciom i dorosłym,
• natychmiastowe uzyskanie wyników,
• analiza przebiegu choroby i skuteczności leczenia
Badanie(bezpłatne zarówno dla dzieci, jak i szkół) będzie przeprowadzone 2-krotnie :
w okresie jesień/zima 2017(październik/listopad-grudzień) – gdy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego(smog) jest największe
oraz wiosna/lato 2018(maj-czerwiec) – gdy zanieczyszczenie jest mniejsze.
Badanie dzieci zostanie przeprowadzone w szkołach, po wyrażeniu zgody przez rodziców, według wcześniej ustalonego grafiku.
Badanie przeprowadzać będą lekarze Oddziału Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Dzieci z nieprawidłowymi wynikami badania otrzymają zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki i obserwacji.
Wyniki badania zostaną opracowane i podane do wiadomości.
Stężenie NO (tlenku azotu) w płucach jest wyznacznikiem stanu zapalnego w astmie i pośrednio określa na zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne. Do czasu wprowadzenia tego badania stan zapalny w oskrzelach był określany zwykle metodami inwazyjnymi, czyli, np. na podstawie biopsji oskrzeli lub płukania w czasie bronchoskopii bądź też oceny cytologicznej plwociny indukowanej.
Badanie jest proste, bezbolesne, nieinwazyjne i trwa ok.1 minuty.
Badanie polega na spokojnym wdechu i wydechu przez jednorazową głowicę z filtrem antybakteryjnym.
Brak możliwości powikłań – może być wykonane wielokrotnie u każdego dziecka. Co więcej — jest ono
zalecane przez medyczne towarzystwa naukowe, zajmujące się diagnostyką alergii i astmy, do wykonywania w rutynowej praktyce medyczne
Grupą kontrolną Programu są dzieci klas III, gdyż w tym wieku jest możliwość kontaktu z małym pacjentem.
Badania odbywają się w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej UMK „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”.
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego
Dr n.med. Jerzy Friediger