• mLegitymacja

• Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja.

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.

W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, nazwę i adres szkoły.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp.
        Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja będzie unieważniana. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana (mLegitymacja jest przypisana do konkretnego urządzenia – w momencie zgubienia lub kradzieży telefonu należy natychmiastowo poinformować osoby
        odpowiedzialne za wydawanie mLegitymacji).

Aby otrzymać mLegitymację należy:

1. Złożyć w sekretariacie pisemny wniosek o wydanie mLegitymacji (Załącznik_1) oraz okazać papierową legitymację w celu weryfikacji poprawności danych.

2. Przesłać na adres sekretariatu ( mlegitymacja_zsp8@wp.pl ) zdjęcie legitymacyjne w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB, podpisane w nazwie pliku imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.

3.Pobrać na telefon dziecka darmową Aplikację mObywatel, wybrać opcję dodaj mLegitymację, potwierdzić Regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel. Aplikacja może być aktywowana tylko na jednym urządzeniu mobilnym.

4. Informacja o odbiorze ze szkoły jednorazowego kodu QR oraz kodu aktywacyjnego wysłana zostanie w wiadomości zwrotnej na adres, z którego przesłane zostało zdjęcie. Kody są ważne 30 dni od momentu ich wygenerowania w systemie.

Aplikacja mObywatel
        mLegitymację należy dodać na własnym urządzeniu w aplikacji mObywatel wydanej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Link do oficjalnego źródła aplikacji mObywatel: KLIKNIJ

Regulamin usługi mLegitymacja szkolna: KLIKNIJ

Unieważnienie mLegitymacji

mLegitymacja jest unieważniana w trakcie roku szkolnego:
        -na wniosek rodziców ucznia (opiekuna prawnego), w szczególności w przypadku utraty mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna (Zalacznik_2)

-z urzędu w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo elegitymacji szkolnej bądź przejścia ucznia do innej szkoły (§ 24 ust. 4a rozporządzenia MEN z 26 kwietnia 2018 r.).

Ważność mLegitymacji można przedłużyć.

a.       Z poziomu ucznia należy wybrać w aplikacji mObywatel mLegitymację Szkolną, następnie funkcję "więcej" a z menu, które się wyświetli "Przedłuż ważność". W ten sposób aplikacją należy zeskanować kod, który wydaje szkoła.

b.      Z poziomu szkoły: sekretariat lub osoba uprawniona wystawia kod w systemie mLegitymacji - korzystając z podobnych funkcji jak przy wystawianiu nowej legitymacji.

Zdjęcie do mLegitymacji można szybko przygotować w darmowym generatorze : KLIKNIJ

INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

Administratorem danych osobowych jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 z siedzibą ul. M. Wrony
        115, 30 – 399 Kraków, zsp8@mjo.krakow.pl, : 12 2621020

1. Podane dane będą przetwarzane w celu wydania mLegitymacji oraz umożliwienia korzystania z Systemu mLegitymacji (art. 6.1.c RODO tj. wykonanie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, a w sytuacji, gdy przetwarzane będą szczególne kategorie danych art. 9.2. g RODO tj. przetwarzanie jest niezbędne ze względów związanych z ważnym interesem publicznym na podstawie prawa Unii lub prawa państwa członkowskiego);

2. Dane będą przetwarzane przez Administratora danych w celu prowadzenia rejestru wydanych legitymacji przez okres do 6 lat od zakończenia nauki w szkole. Dane przetwarzane w Systemie mLegitymacje będą przetwarzane do 6 lat od momentu ostatniej aktywności użytkownika w Systemie lub do momentu ustania lub przedawnienia roszczeń.

3. Dane będą udostępniane ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji, który będzie je przetwarzał w systemie teleinformatycznym, w zakresie niezbędnym do obsługi dokumentów elektronicznych oraz realizacji czynności określonych przepisami, a także zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego i bezpieczeństwa obrotu prawnego.

4. Przysługuje Państwu prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych dotyczących swojej osoby, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo o wniesienia skargi do organu nadzorczego.

5. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych są dostępne pod adresem mailowym: inspektor5@mjo.krakow.pl

6. Korzystanie z mLegitymacji jest bezpłatne i dobrowolne. W każdym momencie można zrezygnować z usługi – w tym celu należy zgłosić się do szkoły.