• Klasa VIB zdobywa "Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa”
          • Klasa VIB zdobywa "Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa”

          • Akcja „Zdobywamy Młodzieżową Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest akcją skierowaną wyłącznie do uczniów z krakowskich szkół podstawowych. 

            Celem akcji jest wzbudzenie w młodym człowieku miłości do własnego kraju, zaczynając od Jego Małej Ojczyzny – poprzez pokazywanie i zaciekawianie historią najbliższego otoczenia.

            W ramach akcji przygotowane zostały dla uczniów zajęcia terenowe tj.: spacery z przewodnikiem po Krakowie (o różnorodnej tematyce) oraz lekcje i warsztaty muzealne, a także gra miejska-quest.

            Dzięki wsparciu finansowemu Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, udział w akcji jest bezpłatny. Miasto Kraków pokrywa koszty usług przewodnickich i lekcji/warsztatów muzealnych (do ustalonego w budżecie ryczałtu), przygotowania materiałów do quest’u (gry miejskiej), a także koszty wydrukowania dzienniczków do zdobywania odznaki i wybicia odznak.

          • Matylda Czepiel w projekcie „Inżynierki pilnie poszukiwane – II edycja”

          • Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIIIA Matylda Czepiel została zakwalifikowana do projektu „Inżynierki pilnie poszukiwane – II edycja” organizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczna 2  w Krakowie i Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB z siedzibą w Krakowie. Matylda znalazła się w gronie 5 uczennic z krakowskich klas ósmych, otwartych na nowe wyzwania, zainteresowanych swoim rozwojem w zakresie nauk ścisłych, dla których matematyka to niekwestionowana królowa, kreatywnych i z poczuciem humoru.Już 30 października w laboratoriach Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB przy ul. Starowiślnej 13A uczennice i naukowcy ABB w zmierzą się z poważnym problemem inżynierskim.

             

            Życzymy powodzenia!

             

          • Wycieczka klasy Vb

          • Na pierwszą wycieczkę   w nowym roku szkolnym klasa Vb wybrała się do Skawiny. W Muzeum Regionalnym w Skawinie poznaliśmy  legendy skawińskie, dowiedzieliśmy się o stroju i zamku Skawińskim  oraz o historii  Kazimierza Wielkiego i Skawiny.

            Po lekcji muzealnej klasa udała się na warsztaty "Zasmakuj świata”  do Biblioteki Miejskiej w Skawinie. Była to kulinarna podróż do wybranych miejsc na świecie z wykorzystaniem multimediów i zabaw manualnych. Odwiedziliśmy Kenię, Japonię, była też nauka jedzenia pałeczkami.

            Pogoda dopisała, był czas na zabawy w parku miejskim oraz na słodkie przekąski w kawiarni w Skawinie.

          • Wolna Elekcja 1573 - wyniki konkursu.

          • Szanowni Państwo,miło nam poinformować, że szkolne rozgrywki konkursu Wolna elekcja 1573 zwyciężyli:

            1. Witold Zych

            2. Julia Łatka

            3. Wiktor Gazda

            Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie - rozgrywek międzyszkolnych!

          • Ślubowanie klas I oraz apel z okazji ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ


          • 13 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 133 w Krakowie. Podczas apelu pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim kluczem przez panią dyrektor Barbarę Raputę. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.

            Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych !

            Po ślubowaniu odbył się uroczysty apel z okazji ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ. Uczniowie klas siódmych przygotowali program artystyczny na tamat powołania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku, przenieśli zebranych do szkół z różnych historycznych okresów oraz do szkoły XXII wieku.

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali okolicznościowe laurki dla nauczycieli, a rodzice słodki poczęstunek.

            Dziękujemy :)

        • PIERWSZAKI POZNAJĄ POLSKĘ
          • PIERWSZAKI POZNAJĄ POLSKĘ

          •            W ramach programu ,,Poznaj Polskę”, uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami, w dniu 17 października uczestniczyli w wycieczce do Wiślicy i Racławic.

                      Wiślica to maleńkie historyczne miasteczko w województwie świętokrzyskim pełne cennych zabytków. Zwiedziliśmy tu muzeum archeologiczne, gdzie zobaczyliśmy fundamenty nieistniejących już dwóch romańskich kościołów oraz ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego piękną bazylikę kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

                        Następnie udaliśmy się do Racławic, gdzie obejrzeliśmy pole historycznej bitwy oraz pomnik bohatera narodowego Bartosza Głowackiego. Przy reprodukcji obrazu Jana Matejki ,,Panorama Racławicka” wysłuchaliśmy opowieści o zwycięskim starciu z korpusem rosyjskim polskich oddziałów powstańczych dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę.

            Dużo radości sprawił nam plac zabaw na racławickim polu.

            Po wspólnie zjedzonym posiłku, pełni wrażeń wróciliśmy do domów. To był udany wyjazd.

          • Teatrzyk kukiełkowy "Jesienna awantura"

          • W dniu dzisiejszym klasa 2 c przedstawiła swoim młodszym kolegom krótki teatrzyk kukiełkowy pt."Jesienna awantura". W trakcie tego  przedstawienia uczniowie mogli się dowiedzieć,które warzywa mają najwięcej witamin.

          • WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA w Szkole Podstawowej nr 133 w Krakowie !


          • W dniach 17-23 września 2023 uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy gościli grupę 18 uczniów i ich nauczycieli z  Ernst Mach Gymnasium  z Hürth, partnerskiego miasta Skawiny. Wymiana została zorganizowana wspólnie ze Szkołą Podstawowa nr 6 w Skawinie, która od wielu lat współpracuje z Ernst Mach Gymnasium z Hürth.

            Uczniowie z Niemiec przez tydzień  mieszkali u swoich polskich kolegów i koleżanek, z którymi wcześniej korespondowali. Poznawali szkołę, uczestniczyli w warsztatach oraz integracyjnych wycieczkach. Tegorocznej wymianie towarzyszyło hasło „Spotkanie z teatrem”.    

            W ramach tego przedsięwzięcia młodzież miała możliwość zwiedzania Teatru Słowackiego i uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę tego teatru. Na liście atrakcji tegorocznej wymiany nie mogło zabraknąć także zwiedzania miasta. Pomimo deszczowej pogody udało nam się pokazać naszym niemieckim kolegom najważniejsze zabytki  i najciekawsze miejsca w Krakowie.

            Byliśmy też w Zakopanem. Wycieczka na Polanę Strążyską, piękne widoki  z Gubałówki, spacer przez Krupówki a na koniec zwiedzanie Teatru Witkacego, wszystko to w piękny, słoneczny dzień. Ten wyjazd najbardziej podobał się  młodzieży.

            Kolejny dzień to wyjazd grupy Niemieckiej do Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

            Uczestnicy wymiany gościli również w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina, gdzie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta. Po spotkaniu grupa została zaproszona na spacer po Skawińskim Parku, a następnie obdarowana upominkami. W tym dniu także uczniowie  zasadzili „Drzewo Przyjaźni”  .

            Podczas kolejnych dni były prace nad projektem, integracja, próby, przygotowanie kostiumów i scenografii, wszystko to po to , aby w pożegnalny wieczór zaprezentować scenki teatralne. Dzień zakończył się wspólną  biesiadą  i dyskoteką.

            To był naprawdę wyjątkowy i niezapomniany tydzień. Podczas pożegnania na lotnisku w Balicach był płacz, śmiech i wzruszenie, ale i nadzieja, że w maju znów uczniowie się zobaczą, tym razem w Niemczech.

            Dla młodzieży niemieckiej pobyt w Polsce to znakomita okazja do poznania zwyczajów, zabytków i historii Polski, a dla obu grup wymiana uczniowska to szansa na nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z kraju sąsiedniego, przełamania stereotypów i barier oraz szlifowania znajomości języków obcych.

            Dziękujemy osobom i instytucjom dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w wymianie:

            Rodzicom,

            Dyrekcji i całej społeczności szkoły za ciepłe przyjęcie naszych przyjaciół,

            Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM),

            UKS Jedynka

            UMiG Skawina

        • Małopolska Tarcza Humanitarna - teatr
          • Małopolska Tarcza Humanitarna - teatr

          • Drodzy uczniowie, dziękujemy za obecność na naszych wieczornych wyjściach kulturalnych wiosna-jesień 2023. Zostały one w pełni sfinansowane ze środków pozyskanych przez szkołę w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej. A były to:  Koncert Muzyki Żydowskiej w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej; Opera Cyrulik Sewilski z Filharmonii Royal Opera Festival Rossini; Henryk Sienkiewicz. Greatest hits w Teatrze Bagatela, Byłam żoną Boba Marleya w Teatrze KTO; Wariacje Tischnerowskie w Teatrze STU.

            Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

             

            Dofinansowano z  Projektu nr RPMP.15.02.00-12-0044/22

            pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. 

            Fundusze Europejskie dla Ukrainy - Pakiet Edukacyjny.”

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 8 w Krakowie ; Szkoła Podstawowa nr 133 im. Orła Białego w Krakowie; Samorządowe Przedszkole nr 18 w Krakowie
      • sekretariat: 12 262 10 20 wew.10; fax: 12 262 10 20 wew. 13; pokój nauczycielski : 12 262 10 20 wew.17; przedszkole: 12 262 10 20 wew.18 sekretariat czynny w godz. 8.00 - 14.30
      • ul. M.Wrony 115 30-399 Kraków 30-399 Kraków Poland
      • 676 245 82 32
    • Logowanie