Aktualności
Nadeszła wiosna - klasa 1b
- 30.03.2025
Nadeszła wiosna – szczególny czas, gdy rośliny budzą się do życia. To również doskonały moment na sadzenie kwiatów i innych roślin. W piątek, 28 marca, uczniowie klasy 1b zamienili się w ogrodników.
Zanim przystąpili do pracy, wzięli udział w cyklu zajęć „Od nasiona do rośliny”, podczas których poszerzali swoją wiedzę na temat warunków niezbędnych do wzrostu roślin.
W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej zasadzili swoje pierwsze roślinki: cebulkę dymkę, wielkanocny owies, koperek, rzodkiewkę oraz kwiaty.
Codzienne podlewanie nasion i cebulek z pewnością przyniesie efekty. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekamy na pierwsze zielone kiełki!
11
Dzień Orientacji Zawodowej
- 30.03.2025
Pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 r. dla naszych 8-klasistów był Dniem Orientacji Zawodowej, w którym krakowskie licea, technika i szkoły branżowe zaprezentowały ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026.
Reprezentanci szkół ponadpodstawowych na swoich stoiskach prezentowali profile klas, programy dodatkowe oraz możliwości rozwoju dostosowane do potrzeb uczniów. Oferowali też ciekawe materiały promocyjne, prezentacje multimedialne, pokazy umiejętności praktycznych, a nawet drobne upominki i słodkości!
Propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczniowie zadawali pytania, porównywali oferty i zbierali materiały, które pomogą im w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji edukacyjnych. Doradczynie zawodowe oferowały wsparcie w świadomym wyborze dalszego kierunku nauki, zgodnego z zainteresowaniami i planami na przyszłość.
Zainteresowani uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych, matematycznych, językowych lub robotycznych. Jedną z atrakcji był pokaz musztry.
Dyrekcji Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 i Organizatorom dziękujemy za możliwość udziału w wydarzeniu. Były to chwile pełne rozmów, inspiracji i pozytywnej energii w trudnym czasie wyboru dalszej drogi edukacyjnej uczniów klas ósmych.
4
Pierwszy Dzień Wiosny
- 26.03.2025
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole upłynął pod hasłem: „Wiosna talentów – rozkwitajmy razem”. Społeczność uczniowska zgromadziła się na sali gimnastycznej aby obejrzeć występy swoich kolegów i koleżanek z klas 4-7, którzy w trakcie eliminacji zakwalifikowali się do finału szkolnej edycji „Mam Talent”. Widownia była pod ogromnym wrażeniem umiejętności uczestników. Podczas wydarzenia prowadzonego przez Zuzannę Woroniecką oraz Gabrielę Szczudło uczniowie zaprezentowali swoje pasje i uzdolnienia w przeróżnych kategoriach:
muzyka:
Antonina Dziża
Emilia Kędzior
Lena Łaś
Olga Mitręga
Wiktoria Natanek
Luiza Pacyna
malarstwo i rysunek:
Alicja Chrzanowska
Marcelina Kasendra
Nikodem Ligas
Hanna Seweryn
zdolności artystyczno-manualne:
Róża Andrijew
Iga Sperka
Franciszek Wolski
taniec i akrobatyka:
Zofia Bahyrycz
Zuzanna Klar
Amelia Ożóg
sztuki walki – Hapkido:
Emilia Kwiatkowska
Maja Pokrywka
kulinaria:
Hanna Seweryn
jazda wyczynowa na hulajnodze:
Daniel Young
Gratulujemy pasji i życzymy dalszej wytrwałości w rozwijaniu talentów.
Uczniowie klas 1-3 również radośnie i z pasją powitali nadejście wiosny biorąc udział w pokazie talentów i prezentując różnorodne umiejętności.
Talent plastyczny zaprezentowali:
Gabriela Kiszka
Aleksander Michalski
Anna Cieszyńska
Julia Mathea
Oliwia Khudo
Gabriel Tomczyk
Hanna Płaczek
Na instrumentach grali:
Maja Tarko
Alan Golik,
Aron Golik
Zuzanna Budek
Krzysztof Solarz
Milena Martowicz
Aleksander Michalski
Śpiewały:
Marta Kasendra i Zofia Skolimowska
Aleksandra Kasendra,
Oliwia Pajka
Zlata Pasieka
Nina Wiercioch
Natalia Hołubowicz
Tańczyły:
Oliwia Skowrońska - Chudy
Maja Bobek i Róża Wolska
Ala Syrek
Kamila Torba
Lena Antkiewicz
Aleksandra Fiust
Natalia Seitlerova
Maria Madej
Zofia Woroniecka
Tańczył:
Szymon Makuch
Gimnastyka artystyczna:
Aleksandra Kozień
Talent sportowy :
Róża Konarzewska
Laura Tyniec
Kacper Ożóg.
Kostkę Rubika na czas układał Borys Kasendra
Magiczne sztuczki zaprezentował Alex Kolud
Naszym małym artystom i sportowcom życzymy wspaniałego rozkwitu talentów, sukcesów w konkursach i zadowolenia z rozwijanych pasji.
Organizatorzy:
Małgorzata Dąbrowska
Katarzyna Dyrda
Faustyna Kozyra
Katarzyna Płoskonka
Samorząd Uczniowski
Paulina Szłapak - zdjęcia
65
21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
- 25.03.2025
21 marca to wyjątkowy dzień solidarności i akceptacji! W ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa uczniowie pokolorowali skarpetki oraz stworzyli plakaty, promujące ideę różnorodności i zrozumienia.
Tego dnia zakładamy dwie różne skarpetki, aby symbolicznie pokazać, że inność jest piękna, a każdy z nas zasługuje na szacunek i akceptację. To także nawiązanie do trisomii 21 – dodatkowego chromosomu w 21 parze, który jest charakterystyczny dla osób z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki uczniów zostały zawieszone na sznurkach na korytarzu, tworząc barwną dekorację, która przypomina o sile różnorodności i integracji.
21
Odblaskowa Szkoła
- 21.03.2025
We wrześniu 2024 nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.
Celem konkursu było wyposażenie jak największej liczby uczniów w elementy odblaskowe, zachęcanie do noszenia odblasków, a co za tym idzie – propagowanie bezpiecznego poruszania się po drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Zajęcia programowania w klasie 1a -miasto dla robotów Photon
- 20.03.2025
Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach, podczas których budowali miasto dla robotów Photon. Dzieci, pracując w grupach, tworzyły makiety z ulicami, budynkami oraz różnymi elementami infrastruktury miejskiej, rozwijając przy tym kreatywność i umiejętność współpracy. Po zakończeniu budowy uczniowie zaprosili koleżanki i kolegów z klasy 2, aby zaprezentować swoje prace. Podczas prezentacji opowiadali o funkcjach poszczególnych części miasta oraz demonstrowali, jak roboty Photon poruszają się po wyznaczonych trasach. Spotkanie było pełne emocji, a młodsi i starsi uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w pokazie. Zajęcia były nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do nauki programowania, logicznego myślenia oraz pracy zespołowej.
3
PSIALENTYNKI w naszej szkole
- 19.03.2025
Bardzo dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za zaangażowanie się w akcje ,,PSIALENTYNKI - walentynkowa zbiórka karmy dla zwierząt”.
W tegorocznej akcji udało nam się zebrać ponad 100 kg karmy, która wsparła Fundację ,,Dar Serca” !
W imieniu zwierzaków bardzo dziękujemy!
Koordynatorzy akcji:
Klaudia Rogała
Paulina Szłapak
Magdalena Płaczek
1
Klasa 6a na Wawelu – odkrywamy renesans
- 19.03.2025
Dnia 19 marca klasa 6 a wraz z wychowawcą udała się na lekcję muzealną na Wawel, której tematem był
Renesans na Wawelu. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Lapidarium Wawelskim, gdzie uczniowie mogli zobaczyć fragmenty historycznych detali architektonicznych, rzeźb i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych epok. Szczególne wrażenie zrobiły na nich oryginalne kamienne dekoracje renesansowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć, jak zmieniała się architektura zamku na przestrzeni wieków.Następnie uczniowie zwiedzili wnętrza królewskiego zamku, poznając cechy architektury i sztuki renesansowej. Przewodnik opowiadał o panowaniu króla Zygmunta I Starego i jego żony, królowej Bony, którzy przyczynili się do rozwoju renesansu w Polsce. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na arkadowy Dziedziniec Zamku Królewskiego oraz Kaplicę Zygmuntowską, uznawaną za perłę renesansu.
Podczas zajęć muzealnych uczniowie poznali także wybitnych artystów tej epoki, takich jak Bartolomeo Berrecci, oraz dowiedzieli się, jak wpływy włoskiej sztuki zmieniały wygląd zamku i całej Polski.
Szczególną atrakcją były arrasy wawelskie, czyli bogato zdobione tkaniny dekoracyjne, które zostały sprowadzone do Polski przez króla Zygmunta II Augusta. Arrasy przedstawiają sceny biblijne, mitologiczne oraz pejzaże i zwierzęta. Uczniowie dowiedzieli się, że były one symbolem potęgi i bogactwa królów polskich oraz stanowiły wyjątkową ozdobę zamkowych wnętrz.
Lekcja była bardzo interesująca i pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć znaczenie renesansu oraz jego wpływ na historię Polski.
1