Dnia 19 marca klasa 6 a wraz z wychowawcą udała się na lekcję muzealną na Wawel, której tematem był
Renesans na Wawelu. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Lapidarium Wawelskim, gdzie uczniowie mogli zobaczyć fragmenty historycznych detali architektonicznych, rzeźb i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych epok. Szczególne wrażenie zrobiły na nich oryginalne kamienne dekoracje renesansowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć, jak zmieniała się architektura zamku na przestrzeni wieków.
Następnie uczniowie zwiedzili wnętrza królewskiego zamku, poznając cechy architektury i sztuki renesansowej. Przewodnik opowiadał o panowaniu króla Zygmunta I Starego i jego żony, królowej Bony, którzy przyczynili się do rozwoju renesansu w Polsce. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na arkadowy Dziedziniec Zamku Królewskiego oraz Kaplicę Zygmuntowską, uznawaną za perłę renesansu.
Podczas zajęć muzealnych uczniowie poznali także wybitnych artystów tej epoki, takich jak Bartolomeo Berrecci, oraz dowiedzieli się, jak wpływy włoskiej sztuki zmieniały wygląd zamku i całej Polski.
Szczególną atrakcją były arrasy wawelskie, czyli bogato zdobione tkaniny dekoracyjne, które zostały sprowadzone do Polski przez króla Zygmunta II Augusta. Arrasy przedstawiają sceny biblijne, mitologiczne oraz pejzaże i zwierzęta. Uczniowie dowiedzieli się, że były one symbolem potęgi i bogactwa królów polskich oraz stanowiły wyjątkową ozdobę zamkowych wnętrz.
Lekcja była bardzo interesująca i pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć znaczenie renesansu oraz jego wpływ na historię Polski.