Aktualności
Konkurs "Projektuję zakładkę do książki"
- 03.04.2025
„Wyprawa w czasie” – klasa 6 a odkrywa tajemnice krakowskich fortów
- 10.04.2025
Dlaczego wokół Krakowa wybudowano tyle fortów?
Czego bali się Austro-Węgrzy i przed kim chcieli chronić miasto?
Czy forty to tylko puste mury, czy może wciąż kryją w sobie tajemnice?
Na te pytania – i wiele innych – uczniowie klasy 6 a spróbowali znaleźć odpowiedzi podczas wyjątkowej wyprawy historycznej.W słoneczną środę 9 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę szlakiem krakowskich fortyfikacji. Zwiedziliśmy kilka fortów wchodzących w skład dawnej Twierdzy Kraków, m. in. Fort Swoszowice, Fort Jugowice oraz Fort Rajsko. Każde z tych miejsc miało swój unikalny klimat i historię, która dosłownie ożywała dzięki opowieściom naszego przewodnika. Miał ogromną wiedzę i potrafił dzielić się nią w sposób wciągający i pełen pasji, dzięki czemu nawet osoby mniej zainteresowane historią słuchały z zapartym tchem.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Fortu Swoszowice – ukrytego wśród drzew, z ciekawą architekturą obronną. Następnie dotarliśmy do Fortu Jugowice, którego strategiczne położenie oraz masywne mury robiły niemałe wrażenie. Trzeci na trasie był Fort Rajsko – nie tylko historycznie interesujący, ale też z pięknym widokiem na Kraków.
Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się, że forty były częścią potężnej Twierdzy Kraków, budowanej przez monarchię austro-węgierską w XIX wieku, aby chronić miasto przed potencjalnym atakiem ze wschodu. Każdy z fortów miał inną funkcję – od magazynowania broni po kontrolę szlaków wjazdowych do miasta.
Podczas zwiedzania poznaliśmy nie tylko architekturę militarną XIX wieku, ale też dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie żołnierzy, jaką rolę pełniły poszczególne forty oraz dlaczego Austro-Węgry zbudowały wokół Krakowa cały system obronny. Okazało się, że Kraków miał być twierdzą nie do zdobycia – i do dziś zachowały się ślady tej militarnej potęgi.
To była prawdziwa lekcja historii w terenie, która pokazała nam, że przeszłość jest wciąż żywa – wystarczy tylko rozejrzeć się uważnie. A Kraków to pod tym względem prawdziwa skarbnica!
1
SEZON TURYSTYCZNY ROZPOCZĘTY!
- 09.04.2025
Szkolne Koło Turystyczne rozpoczęło sezon turystyczny 05.04. 2025r. na Maciejowej w Gorcach. Grupa 28 uczestników z klas od 1 do 7 wraz z opiekunami, na czele z panią dyrektor Barbarą Raputą, panią Esterą Czubą, Pauliną Szłapak i przewodnikiem Małgorzatą Dąbrowska wyruszyła z Rabki Słonego czarnym szlakiem do bacówki na Maciejowej. Pogoda była chłodna i pochmurna, ale na szczęście bezdeszczowa. Na niebie mogliśmy oglądać spektakl kłębiących się chmur, które od czasu do czasu przecinały ostre promienie słońca. Cała grupa dzielnie wspięła się najpierw na piękną, rozległą polanę, z której rozpościerał się widok na pasma Beskidu Wyspowego i Beskidu Średniego, by wkrótce dotrzeć do wypełnionej turystami bacówki na Maciejowej. Przed bacówką zobaczyliśmy krokusy! Najważniejszy w bacówce był ciepły posiłek i wbicie pieczątki do książeczki GOT. Po godzinnym odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną. W autokarze tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy z nagrodami. Wszyscy aktywnie na nie pracowali , ale tylko 10 szczęśliwcom udało się je zdobyć. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy wrócili do domów z nadzieją, że wkrótce wyruszymy na następną wyprawę , na którą już dziś serdecznie zapraszamy.
16
Wyniki VI edycji konkursu InstaLogik 2024/2025
- 07.04.2025
Miło nam poinformować o końcowych wynikach VI edycji konkursu InstaLogik 2024/2025:
Oleksandr Pekarskyi klasa 4 (4C) Laureat III miejsca
Aleksander Stępniewski klasa 6 (6B) Laureat I miejsca. Najlepszy wynik w delegaturze Kraków-Podgórze
Kacper Fiust klasa 7 (7B) Laureat III miejsca
Michał Kasprzak klasa 7 (7A) Finalista na szczeblu ogólnopolskim
Franciszek Wolski klasa 5 (5A) Uczestnik II Etapu. Najlepszy wynik w szkole wśród klas 5
Gratulujemy!!!
Akademia Kropelki
- 04.04.2025
W czwartek 3 kwietnia klasa 3 c uczestniczyła w warsztatach ekologicznych podczas których w atrakcyjny sposób zostały przybliżone im zagadnienia związane z wodą i dbaniem o jej zasoby
7
Klasa 3c w GoJump
- 04.04.2025
Wyjazd klasy 3C do GoJump i GoKids w ramach nagrody za zebrane punkty na ClassDojo.
12
KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE
- 04.04.2025
Kolejny raz nasza szkoła bierze udział w Programie KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE, mającym na celu realizację szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów. W tym roku szkoleniem objęci są uczniowie klas czwartych, szóstych oraz ósmych.
29
Klasa 1c sadzi wiosenne kwiaty
- 03.04.2025
20 marca klasa 1c poszukiwała zwiastunów wiosny. Widzieliśmy młodą trawkę, słyszeliśmy śpiew ptaków, czuliśmy zapach wiosny.
Poszukiwania były bardzo przyjemne i radosne. Niestety nie znaleźliśmy w okolicy szkoły wiosennych kwiatów.
Pierwszoklasiści wpadli na świetny pomysł: Tuż przy szkole trzeba zasadzić wiosenne kwiaty.
Dzięki pomocy rodziców i pani woźnej, już tydzień później, przy wejściu do szkoły pierwszoklasiści zasadzili kolorowe, śliczne bratki.
W przekopanej , wilgotnej ziemi każdy z uczniów wykopał dołek, zasadził kwiat, podsypał go ziemią,
a następnie podlał. Po skończonej pracy dzieci uporządkowały miejsce pracy.
Każdy uczeń klasy 1c wie, czego roślina potrzebuje do życia.
A Wy też to wiecie?
4
Szkolny konkurs plastyczny pt. 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego
- 03.04.2025
Miło nam poinformować, że w szkolnym konkursie plastycznym pt.1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego uczniowie zajęli następujące miejsca:
Kategoria Klasy IV-VIII:
I miejsce: Aleksander Stępniewski 6b
II miejsce: Antoni Wąs 6a
III miejsce: Maksym Antipov 7b
Wyróżnienie: Amadeusz Bąk 7a
Kategoria Klasy I-III:
I miejsce: Wojciech Smoliński 3a
II miejsce: Aleksander Michalski 1a
III miejsce: Małgorzata Tworuszka 2c
Wyróżnienia:Kacper Ożóg 1a
Amelia Atangana Abessolo 1a
Wszystkim, którzy wzięli udział gratulujemy!
Koordynatorzy Konkursu:
Julia Litkowska
Paulina Szłapak
Magdalena Płaczek
2
Wiosenne polecenia czytelnicze 2025
- 31.03.2025
- 12