• Informacje dla rodziców klas pierwszych 2022/23

          • Informujemy, że na rok szkolny 2022-2023 do klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 133 w Krakowie zapisano 57 uczniów.

            Przydział: oznaczeń klas (A,B,C), wychowawców, sal i zmiany, na którą dana klasa będzie chodzić, odbył się      w komisyjnym losowaniu.

            klasa 1A  - wychowawczyni pani Małgorzata Dąbrowska

            Lista KLASA IA 2022-23

            klasa 1B - wychowawczyni pani Agnieszka Burek

            Lista KLASA IB 2022-23

            klasa 1C - wychowawczyni - nowy nauczyciel ( trwa nabór na stanowisko)

            Lista KLASA IC 2022-23

            Przydział sal i zmiany :

            1A  sala 1 ( piętro ) lekcje od 8:00 ( podział godzin będzie podany 1 września 2022r.)

            1B  sala 1 (piętro) lekcje od godziny od około 11:45 ( szczegóły będą znane po ułożeniu planu lekcji )

            1C sala  na parterze lekcje najczęściej od godziny 8.00

            Podręczniki i zeszyty ćwiczeń uczniowie otrzymują w szkole na początku września, podręczniki są wypożyczane z biblioteki, a ćwiczenia są własnością ucznia.

            Wyprawka klasy I w roku szkolnym 2022/2023

            1. Dwie teczki papierowe z gumką, blok rysunkowy, farby plakatowe, 2 pędzle różnej grubości, blok techniczny biały i kolorowy, zeszyt papierów kolorowych, plastelinę.

            2. Piórnik wyposażony w: kredki , gumkę do mazania,  2 ołówki , temperówkę, klej w sztyfcie, nożyczki, linijkę, pióro z mazakiem.

            3.Strój gimnastyczny: szorty, biały podkoszulek, a na chłodniejsze dni dres.

            4.Obuwie zmienne typu tenisówki na jasnej podeszwie, worek na obuwie.

            5.Zeszyt w wąską linię.

            6. Zeszyt w kratkę.

            7. Zegar tarczowy ze wskazówkami.

            8. Liczmany ( np. patyczki, koraliki na sznurku- minimum 20 sztuk).

            9. Lekki tornister ( waga zapakowanego tornistra nie może przekroczyć 2,5 kg).

            Prosimy podpisać wszystkie rzeczy.

             

             

          • II TURNUS LATO W SZKOLE 2022

          • Relacja z II Turnusu „Lata w Szkole 2022”

             

            Turnus II półkolonii upłynął nam w deszczowej aurze. Jednak, czy to przeszkodziło nam we wspaniałej zabawie i zwiedzaniu kolejnych, ciekawych miejsc? Zupełnie nie :).

            W poniedziałek wybraliśmy się do bardzo interesującego miejsca na mapie Krakowa – Centrum Nauki i Zmysłów: WOMAI. Braliśmy udział w zajęciach warsztatowych pt. „W stronę światła”. Wystawa „W stronę światła” to wszelkiego rodzaju eksperymenty naukowe, dzięki którym dowiadujemy się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Czy dźwięk może mieć swój własny kształt? A cień, jakiego jest koloru? Próbowaliśmy także wykreować świat własnymi rękoma, a dzięki magicznemu piaskowi zmieniającemu kolory stworzyliśmy góry, jeziora, doliny…

            We wtorek zamieniliśmy planowaną zabawę w Ogrodzie Doświadczeń na zwiedzanie Muzeum Lotnictwa. Ciekawe opowieści naszego Przewodnika spowodowały, że zatrzymaliśmy się tam na dobre kilka godzin.

            Środa  - to dzień pełen słodkości. Wybraliśmy się do Krakowskiej Manufaktury Czekolady, która znajduje się w budynku Muzeum Podgórza. Najpierw poznaliśmy historię czekolady,  uczestniczyliśmy w tworzeniu własnych smakołyków z czekolady, które udekorowaliśmy według własnego uznania. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Podgórza – dzięki ciekawym ekspozycjom oraz opisom poznaliśmy historię dzielnicy, w której znajduje się nasza szkoła i w której większość z nas mieszka. Dzień zakończyliśmy na Kopcu Kraka, z którego podziwialiśmy przepiękną panoramę Krakowa.

            Kolejnego dnia wybraliśmy się do Pszczyny, gdzie czekała nas moc atrakcji. Razem z Przewodnikiem uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych pt. „Zamkowa Przygoda”. Jako Tropicielki i Tropiciele przygód staraliśmy się rozwiązać zagadki na temat pszczyńskiego zamku, a tym samym poznać jego wnętrze i historię. Zwiedzanie zwieńczyła wizyta w Zbrojowni, w której mogliśmy podziwiać zbroje oraz broń, jaką posługiwano się w przeszłości, w różnych okresach. Przy okazji poznaliśmy świat króla puszczy – żubra, gdyż odwiedziliśmy Pokazową Zagrodę Żubrów. Zmęczenie wynagrodził nam przepyszny obiad w Restauracji Sztamfer.

            Wszystko co dobre szybko się kończy. Nie wiadomo kiedy nastał piątek. Tradycyjnie wybraliśmy się do Skawiny, gdzie oddaliśmy się pełnemu relaksowi na basenie. Przed wielką ulewą zdążyliśmy: zjeść lody, pobawić się na placu zabaw i wrócić pociągiem do szkoły :).

            W szkole zakończyliśmy turnus grami sportowymi – nadal króluje gra w „zbijaka”. Ciekawe, co przyniesie kolejny tydzień….zapraszamy:).

          • I TURNUS LATO W SZKOLE 2022

          • Relacja z I Turnusu „ Lata w Szkole 2022”

             

            Jak co roku, pierwszego oficjalnego dnia wakacji rozpoczęliśmy naszą przygodę z projektem „Lato w Szkole 2022”. Z roku na rok nasza inicjatywa cieszy się coraz większym powodzeniem –  w turnusie I wzięło udział 75 Uczestników :).

            W pierwszym dniu nie mogło zabraknąć informacji koniecznych,  by nasza, letnia  zabawa była bezpieczna: regulaminu półkolonii, zasad zachowania na drodze oraz w środkach komunikacji miejskiej, zasad na pływalni oraz wytycznych dotyczących bezpiecznego wypoczynku i ochrony przed nadmiernym upałem.

            Po zapoznaniu się z regulaminami udaliśmy się do Cinema City Zakopianka, na seans filmowy. Mogliśmy wybrać jeden z 2 filmów: „Foki kontra rekiny” oraz „Pan Wilk i spółka”. Popcorn i coca – cola …to jest to:)…w końcu są wakacje prawda:)? Po powrocie do szkoły malowaliśmy kadry  z obejrzanych w kinie filmów.

            Drugi dzień pierwszego turnusu półkolonii spędziliśmy w krakowskim ZOO i Lasku Wolskim. W ZOO uczestniczyliśmy w zajęciach przyrodniczych pt. „ Gatunki ginące -  eksponowane w naszym ZOO”, które przygotowali dla nas Przewodnicy,  a w Lesie Wolskim, w wycieczce pieszej, z uwzględnieniem ścieżki ekologicznej.

            I wtedy przyszła ona….ogromna burza z piorunami, która przede wszystkim oczyściła powietrze
            i pozwoliła odetchnąć od upału.

            Środa to dzień, w którym odwiedziliśmy Ogród Botaniczny, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych z Przewodnikami, z podziałem na grupy. Zapoznaliśmy się z ciekawą i nieznaną nam dotąd roślinnością Ogrodu, Szklarnią Jubileuszową oraz Szklarnią Victorii.

            Nie obyło się bez sesji fotograficznej w przepięknej, przyrodniczej scenerii.

            We czwartek z samego rana wyruszyliśmy w nieznane. Dotarliśmy do Chrust k. Kielc, w których mogliśmy podziwiać piękny pomnik przyrody  - Dąb Bartek, a także zwiedziliśmy ekspozycję wielkoformatowych akwariów, w których mogliśmy zobaczyć biotopy różnych zakątków świata np. Wielkiej Rafy Koralowej, jeziora Malawi, głębin Morza Japońskiego, dorzecza Amazonki, czy czarnych wód Afryki. Następnie skierowaliśmy swoje kroki do Parku Miniatur i była  to doskonała okazja, aby lepiej poznać województwo świętokrzyskie, aby odkryć jego barwną historię. Całości dopełniły: przepyszny obiad, lody i zakup pamiątek.

        • Wycieczka klas II i III Doliną Prądnika i Ojcowskim Parku Narodowym.
          • Wycieczka klas II i III Doliną Prądnika i Ojcowskim Parku Narodowym.

          • 08.06.2022r klasy II i III pojechały na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego i Doliny Prądnika.  Zwiedzanie zaczęliśmy od Pieskowej Skały. Z powodu remontu dziedzińca nie mogliśmy wejść na zamek, ale oglądaliśmy jego sylwetkę z basztami, murami i wieżą zamkową z polany pod Maczugą Herkulesa. Przewodnik opowiedział krótką historię zamku i wyjaśnił jego nazwę, a także opowiedział o formacji skalnej u jego stóp czyli słynnej maczudze. Obowiązkowo sfotografowaliśmy się ze znaną skałą. Potem malowniczą ścieżką zeszliśmy do autokaru, który zabrał nas do Ojcowa. Po przejściu przez zabytkowe centrum wsi, wspięliśmy si ę drogą przez stary las pod grotę Łokietka. Wewnątrz niesamowite formacje skalne, szczeliny i ogromna komnata zrobiły na nas ogromne wrażenie. Udało nam się zaobserwować nietoperza, który jest stałym mieszkańcem tego miejsca. Z przyjemnością wysłuchaliśmy opowieści i legendy związanej z królem Władysławem Łokietkiem i teraz już wiemy, dlaczego jego syn Kazimierz Wielki zbudował sieć zamków obronnych zwanych Orlimi Gniazdami. Trochę zmarznięci ruszyliśmy w drogę powrotną przez wąwóz Ciasne Skały i Bramę Krakowską, ale oczywiście po drodze zakupiliśmy pamiątki. Pogoda i humory dopisywały wszystkim, więc śmiało możemy powiedzieć, że wycieczka była bardzo udana.

        • Wycieczki klas 3a i 3b.
          • Wycieczki klas 3a i 3b.

          • 11 maja 2022 klasy 3a oraz 3b skorzystały z warsztatów w Izbie Leśnej w Niepołomicach należącej do Nadleśnictwa Niepołomice. Leśnik opowiadał dzieciom o historii Puszczy Niepołomickiej, jej specyfice, położeniua a także o zwierzętach zamieszkujących jej tereny. Po ponad godzinnej dyskusji, wyruszyliśmy na południowy skraj Puszczy Niepołomickiej. Autokar pożegnaliśmy w miejscu Parking Puszcza w miejscowości Damienice. Czekała nas 4 kilometrowa trasa zatytułowana „Zostań pomocnikiem leśnika” podczas, której musieliśmy rozwiązać wiele zadań związanych z ekologią oraz samym lasem. Piękna pogoda była zamówiona, zatem rozkoszowaliśmy się spędzaniem czasu na łonie natury. Wycieczka była zakończeniem projektu edukacyjnego „Jestem EKO” realizowanego na świetlicy szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wycieczki, a także zachęcamy do wybrania się to trasą na wycieczkę rodzinną.

        • LAUREATKA  Konkursu Regionalnego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku"
          • LAUREATKA Konkursu Regionalnego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku"

          •  

            Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy 8b 

            ALICJA KULBACKA została LAUREATKĄ X edycji konkursu regionalnego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku", dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego.   

            W ramach konkursu Alicja napisała pracę pt."Sny o Wołyniu"- tematyka pracy: "Wielcy i mali ludzie Kresów".

            Praca uczennicy została oceniona na wysokim III miejscu.   

            Serdecznie gratulujemy Alicji !!!

            Może ktoś z Was drodzy uczniowie ma w swojej rodzinie, kogoś kto chciałby opowiedzieć o swojej kresowej historii?

            Zapraszam do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!

            Szkolny koordynator projektu: Barbara Raputa

        • RAJD PO FACH
          • RAJD PO FACH

          •  

            Podsumowanie pilotażowego programu wspierania doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych prowadzonego przez SPPP Krakowski Ośrodek Kariery we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa

            W ostatnich miesiącach zainteresowani uczniowie klas ósmych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w pilotażowym projekcie „Rajd po Fach”. Była to świetna okazja do odwiedzenia niektórych krakowskich szkół średnich w celu bliższego zapoznania się z tajnikami różnych zawodów (min.technik mechanik samochodowy, elektronik, mechatronik, technik żywienia i usług gastronomicznych, cukiernik, fryzjer) oraz udziału w konkursie  z nagrodami. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach w kilku technicznych szkołach ponadpodstawowych, mieli okazję zobaczenia pracowni szkolnych, rozmowy z nauczycielami i uczniami, rywalizowania w konkursach zawodowych. Uczniowie klas 8 naszej szkoły: Kamil Kowalczyk, Igor Giermek, Mateusz Dąbrowski, Mikołaj Soczomski, Julia Szczepaniak, Kinga Bogdanowska i Gabrysia Piżuch zdobyli pierwsze miejsca w konkursach w ZSM nr 1, ZSM nr 3 oraz ZSG nr 2.
            W dniu 10.06.22. w czasie uroczystej konferencji na zakończenie projektu ”Rajd po fach" w salach Wyższej Szkoły Europejskiej uczniowie i nauczyciele oraz dyrektorzy szkół uczestniczących w pilotażu spotkali się z Organizatorami i przedstawicielami Wydziału Edukacji UMK. Po wystąpieniach zaproszonych Gości i podsumowaniu działań wręczono pamiątkowe dyplomy, a uczniowie otrzymali cenne nagrody. Zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni atrakcyjnymi grami planszowymi. Organizatorom, Dyrekcji i Kierownictwu szkolenia zawodowego w ZSM nr 1, ZSM nr 2, ZSM nr 3, ZSG nr 1, ZSG nr 2 serdecznie dziękujemy za zorganizowanie warsztatów, możliwość poznania szkół średnich i miłe przyjęcie. Otrzymaliśmy nieocenioną pomoc w poznaniu i wyborze przyszłego zawodu.


            To była dla Nas rewelacyjna przygoda zawodowa!

            W ZSM nr 1 pod czujnym okiem doświadczonych Instruktorów nauki zawodu oraz przy pomocy starszych kolegów chłopcy zmierzyli się z tajnikami mechatroniki oraz elektroniki samochodowej. Dzielnie rywalizowali wykonując niełatwe zadania, wykorzystując wcześniej zdobyte informacje. Zwycięzcami zostali Mikołaj Soczomski i Mateusz Dąbrowski. Po zakończeniu spotkania zawodowego wszyscy zostali zaproszeni do gabinetu pani Dyrektor, gdzie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.


            W szkolnych pracowniach ZSM nr 2 chłopcy poznawali tajniki zawodu mechanik samochodowy, zwiedzali pracownie samochodowe, obserwowali zajęcia praktyczne. W pracowni fryzjerskiej pod czujnym okiem pani instruktor dziewczynki wykonywały niełatwą fryzurę z warkoczem dobieranym. Efekty żmudnej pracy zostały ocenione przez jury składające się ze specjalistów - nauczycieli zawodu. To było niezwykłe doświadczenie, dzięki któremu uczniowie poznali szkołę, nauczycieli zawodu oraz elementy pracy w wybranym zawodzie.

            W ZSM nr 3 w szkolnych pracowniach zawodowych uczniowie mieli możliwość zaprojektowania i wydrukowania elementu w 3D w programie Thinkercad, zaprogramowania robotów, a także wyważania kół samochodowych. Każde spotkanie rozpoczynało się od wykładu z pokazem, po czym uczniowie przystępowali do wykonania pracy konkursowej. Tu zwycięzcami zostali Kamil Kowalczyk  Igor Giermek. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także zwiedzili min. pracownie informatyczne, motocyklową, mechatroniczną, napędów lotniczych czy lotniskowych służb operacyjnych.


            W Zespole Szkól Gastronomicznych nr 1 uczniowie uczestniczyli w warsztatach prezentujących min. zawód technik żywienia i usług gastronomicznych. Celem zajęć była pomoc w poznaniu i wyborze przyszłego zawodu. Oprócz ćwiczeń zawodowych w pracowni gastronomicznej (wykonanie pizzy) był czas na rozmowy z uczniami technikum i szkoły branżowej.


            W Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 zostały zorganizowane warsztaty formowania figurek z masy cukrowej. Kierownik warsztatu szkolnego pani Grażyna Kumorek-Mastalerz z pomocą uczennic uczyła formowania figurek. Każdy samodzielnie wykonywał swoje zwierzątko. Praca wymagała sprawności manualnej, precyzji oraz artystycznego podejścia i kreatywności, ale z tym niełatwym wyzwaniem uczennice naszej szkoły Kinga Bogdanowska, Gabrysia Piżuch i Julia Szczepaniak poradziły sobie na
            medal!


            W dniu 10.06.22. w czasie uroczystej konferencji na zakończenie projektu ”Rajd po fach&quot"; w salach Wyższej Szkoły Europejskiej uczniowie i nauczyciele oraz dyrektorzy szkół uczestniczących w pilotażu spotkali się z Organizatorami. Po wystąpieniach zaproszonych Gości i podsumowaniu działań wręczono pamiątkowe dyplomy, a uczniowie otrzymali cenne nagrody. Zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni atrakcyjnymi grami planszowymi. Ponadto uczestniczyli w warsztatach z zakresu psychologii i wykonywali projekt gry planszowej „Rajd po fach”.

        • Warsztaty STARS
          • Warsztaty STARS

          • W ramach programu STARS uczniowie brali udział w warsztatach rowerowo - hulajnogowo - rolkowych. 

            Fotorelacja 

        • Sukcesy uczennic klasy 7b w tańcu nowoczesnym
          • Sukcesy uczennic klasy 7b w tańcu nowoczesnym

          •  

            KARINA BĄK Solo w kategorii hip hop:

             I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Profesora Mariana Wieczystego

            II miejsce w "IDL Championship & Competition"

            Duet Karina Bąk i Nikola Mróz w kategorii hip hop:

             I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Profesora Mariana Wieczystego

             I miejsce w III Międzynarodowym Turnieju "World Talent Show & Dance Competition, Solo & Duo Edition" 

            II miejsce w "IDL Championship & Competition"

            II miejsce w II Międzynarodowym Turnieju "World Talent Show & Dance Competition" 

            II miejsce - Revolution of Dance

            Formacje w kategorii hip hop:

            Grand Prix - Revolution of Dance

            I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca "Dance Passion" 

            II miejsce w II Międzynarodowym Turnieju "World Talent Show & Dance Competition"

            II miejsce  - Zderzenia Taneczne w Krapkowicach

            III miejsce - Full Out Dance Battle

            Formacje w kategorii street dance show:

            I miejsce  w Ogólnopolskich Zawodach Tanecznych XDance Festival

            I miejsce  w Ogólnopolskim Turnieju Tańca "Dance Passion"

            XIV miejsce duet Karina Bąk i Nikola Mróz w Krajowych Mistrzostwach IDO Polska Federacja Tańca (Eliminacje do Mistrzostw Europy i Świata)!!! 

             

            GRATULUJEMY!

      • Kontakt

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 8 w Krakowie ; Szkoła Podstawowa nr 133 im. Orła Białego w Krakowie; Samorządowe Przedszkole nr 18 w Krakowie
        • sekretariat: 12 262 10 20 wew.10; fax: 12 262 10 20 wew. 13; pokój nauczycielski : 12 262 10 20 wew.17; przedszkole: 12 262 10 20 wew.18 sekretariat czynny w godz. 8.00 - 14.30
        • ul. M.Wrony 115 30-399 Kraków 30-399 Kraków Poland
        • 676 245 82 32
      • Logowanie