Nagrody „Ósmoklasista 100%”, „Mistrz Matury”, „Specjalista 100%” oraz „Technik 100%"
19 listopada 2024 r. o godz. 9:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyło się spotkanie laureatów nagród „Ósmoklasista 100%”, „Mistrz Matury”, „Specjalista 100%” oraz „Technik 100%” z Panią Marią Klaman, Zastępczynią Prezydenta Miasta Krakowa.
Wśród zacnego grona nagrodzonych 15 Ósmoklasistów z Krakowskich Szkół Podstawowych znalazła się nasza uczennica OLGA KLASA, która z wszystkich przedmiotów na egzaminie ósmoklasisty uzyskała 100%.
REJONOWE MAŁOPOLSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE
Miło nam poinformować, że do etapu rejonowego małopolskiego konkursu przedmiotowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
JĘZYK POLSKI: Emilia Juraszek kl.8B, Julia Łatka kl.8B
JĘZYK ANGIELSKI: Amadeusz Bąk kl.7A, Lena Cabała kl.8B, Iwo Kawałko kl.7B, Julia Łatka kl.8B, Olivier Pałka kl.7B, Klara Rajca kl.8B
Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Miło nam poinformować, że do IV etapu - finału Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Gigathon 2024 - WIELKIEGO FINAŁU zakwalifikował się Maksym Hrytskiv uczeń klasy 8b.
Po wieloetapowej rywalizacji, w III etapie projektowym znalazło się jedynie 400 uczestników, z których zostało wyłonionych 100 finalistów - po 25 osób z każdej grupy wiekowej (IV grupy wiekowe).
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci - 19 listopada 2024 roku - akcja podświetlania
Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” na początku października br. zorganizowała ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”, mającą na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. W ramach kampanii podjęte zostały ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne koncentrujące się na:
96 urodziny Mickey Mouse - Samorząd Uczniowski
Myszka Miki- Mickey Mouse, najbardziej rozpoznawalna postać z bajek Walta Disneya, obchodziła swoje 96 urodziny. Z tej okazji,we wtorek 19 listopada, uczniowie naszej szkoły przebrali się za tę postać lub założyli ubrania z motywem Myszki Miki.
Samorząd Uczniowski
PODZIĘKOWANIE PO MARATONIE ZUMBA !!!
W dniu 16 listopada Sidzinę opanowała niesamowita energia tańczących dzieci i dorosłych oraz ludzi z ogromnymi sercami. Maraton Zumba przejdzie do historii społeczności i naszej Szkoły, jako wydarzenie unikatowe, pełne energii i zaangażowania. Tańczyliśmy dla Gabrysi i jej Mamy Ewy, które zostały poszkodowane w wypadku
Z wizytą u stomatologa
W dniu 15 listopada uczniowie klasy 1b udali się do Gabinetu Stomatologicznego, do której zaprosiła nas mama jednego z uczniów pani Paulina. Celem wycieczki było uświadomienie konieczności dbania o zęby i higienę jamy ustnej oraz przestrzegania zdrowej diety.
Wysłuchaliśmy pogadanki na temat prawidłowego mycia zębów, jak również zobaczyliśmy praktyczny pokaz prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. „dużej szczęki”.
Złap oddech w górach - pobyt klasy 6b
Klasa 6b spędza 4 dni w Schronisku pod Durbaszką w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa "Złap oddech w Górach".
Zwiedzanie Szczawnicy z przewodnikiem, wizyta w Pijalni Wód Leczniczych,wyjazd kolejką na Palenicę i spacery górskie w scenerii jak z bajki, to główne atrakcje. Wieczorami spędzamy czas grając w gry planszowe, karty i czytamy legendy o Pieninach. W wolnym czasie przygotowujemy krótkie przedstawienia, które będą zaprezentowane w ostatnim dniu. Pomimo braku słońca przekonujemy się,że góry są piękne o każdej porze roku.
Klasa 6 a na tropach legend, tajemnic i historii Starego Krakowa
Dnia 13 listopada klasa 6 A odbyła kolejną niezwykłą wycieczkę po Starym Krakowie, odkrywając tajemnice i historie związane z tym wyjątkowym miastem. Spacerując ulicami, poznaliśmy miejsca pełne legend i ciekawostek, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć przeszłość Krakowa.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od murów obronnych i potężnego Barbakanu, niegdyś otoczonego fosą, który skutecznie bronił miasta przed najazdami. Zatrzymaliśmy się przy Kościele św. Floriana, symbolu patrona Krakowa, którego relikwie miały wyznaczyć miejsce jego budowy.
W trakcie wycieczki odwiedziliśmy także Jamę Michalika, dawną kawiarnię artystów, oraz mijaliśmy Teatr Słowackiego, o którym krążą opowieści o klątwie związanej z jego budową. Na zakończenie przyglądaliśmy się nożowi wmurowanemu w Sukiennicach, związanym z dramatyczną legendą o braterskiej zazdrości.
Przewodnik opowiedział nam również o czarnoksiężniku Twardo
"Szkoła do hymnu" 2024
8 listopada uczniowie naszej szkoły zaśpiewali o symbolicznej godzinie 11:11 „Mazurka Dąbrowskiego”.
Dlaczego mrówki są tak silne?
Dnia 6 listopada 2024 roku naszą szkołę odwiedził Uniwersytet Dzieci z wyjątkowym wykładem pt. "Dlaczego mrówki są takie silne?". W wydarzeniu wzięły udział klasy z porannej zmiany: 1b, 2b, 3b oraz z popołudniowej: 1a, 1c, 2c, 3c. Było to fascynujące spotkanie, które pozwoliło uczniom spojrzeć na te niewielkie owady z zupełnie innej perspektywy. W czasie wykładu uczniowie dowiedzieli się, dlaczego mrówki, mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafią unieść ciężar kilkukrotnie przewyższający ich własną wagę. Prowadzący wykład wyjaśnił, jak zbudowane są ciała mrówek, opisał ich mięśnie, a także zdradził sekrety ich zorganizowanych kolonii, w których współpraca i podział ról umożliwiają osiąganie imponujących wyników. Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego obserwowania żywych mrówek, które zostały przywiezione specjalnie na tę okazję. Dzięki temu uczniowie mogli na własne oczy zoba
Jesień zamknięta w słoiku
W środę 6 listopada uczniowie klasy 2b przygotowali małe zapasy na zimę. W ostatnim czasie podczas lekcji dowiedzieli się w jaki sposób przedłużyć trwałość warzyw i owoców, tak by zimą cieszyć się ich świeżością i smakiem. Poznali cenne właściwości kiszonek i postanowili.... zakisić kapustę! Pełni zapału do pracy ścierali marchewkę, ugniatali i ubijali poszatkowaną kapustę. Następnie zamknęli ją w słoikach. Było mnóstwo pracy i ogrom zabawy, a zapach kapusty unosił się po całym piętrze! Teraz czekają cierpliwie, aż zakończy się proces fermentacji i będą mogli się cieszyć smakiem własnoręcznie przygotowanej kiszonki!
Klasa 6b i 6c
Klasy 6b i 6c wraz z wychowawczyniami wybrały się do oddziału Muzeum Narodowego i uczestniczyły w lekcji muzealnej, której tematem było " Muzeum na bogato, czyli skąd się wzięły pieniądze?". Uczniowie poznali losy pieniądza i dowiedzieli się co wspólnego mają krowy z pieniędzmi oraz muszle z pieniędzmi. Mieli możliwość zobaczenia stempli do bicia monet i sprawdzali, czy były ciężkie. Uczniowie trzymali w ręku… 50 tysięcy złotych. Podczas zajęć, zastanawiali się także dlaczego przez wieki pieniądze zmieniały swoją formę i po co ludziom są potrzebne pieniądze. Uczniowie widzieli monetę studukatową Zygmunta III Wazy, monetę Juliusza Cezara i mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, mianowicie drugie wydanie "O obrotach sfer niebieskich ".
Jesienny konkurs fotograficzno-plastyczny
W naszej szkole odbył się konkurs fotograficzno-plastyczny pt. W poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni. Skierowany był do uczniów klas I-VIII (w dwóch kategoriach wiekowych). Zobaczyliśmy fotografie ukazujące jesień z różnych perspektyw oraz pracę plastyczne wykonane techniką dowolną. Pracę konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie przy świetlicy szkolnej.
Super kierowca - Akcja Odblaskowa Szkoła
Uczniowie naszej szkoły wraz ze świetlicą wzięli udział w happeningu "Super kierowca" przeprowadzonym pod kierunkiem policji drogowej w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła". Akcja miała na celu uświadomić uczniom, że mają ogromny wpływ na swoje bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły. Dzieci postanowiły przygotować medale, które zostały wręczone kierującym, którzy jeżdżą zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Pomysłowe i kolorowe medale były dużym zaskoczeniem dla kierowców. Policjanci chcieli w ten sposób uświadomić kierującym, że poruszają się w obszarze, gdzie można spodziewać się zwiększonej liczby dzieci, a tym samym należy wzmocnić swoją ostrożność na drodze.
KLASA 1A NA WYKŁADZIE- UNIWERSYTET DZIECI
Dnia 31 października 2024 roku klasa 1a wraz z wychowawcą udała się na wycieczkę na Politechnikę Krakowską. Celem wyjazdu był udział w wykładzie pt. „Jak powstają skały”, zorganizowanym przez Uniwersytet Dzieci. Była to doskonała okazja dla uczniów, aby poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, a także na chwilę poczuć atmosferę prawdziwej uczelni wyższej. Na miejscu uczniowie zostali serdecznie powitani przez prowadzącego wykład, który w interesujący sposób przedstawił zagadnienia związane z procesami geologicznymi i różnymi rodzajami skał. Wyjaśnił, jak powstają skały magmowe, osadowe oraz metamorficzne. Wykład był dostosowany do młodego wieku słuchaczy i zawierał liczne przykłady oraz eksperymenty, dzięki którym dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak zmieniają się materiały skalne pod wpływem różnych warunków. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów spotkania było oglądanie próbek s
KLASA 2C W CEE SYMBIOZA
30 października uczniowie klasy 2 c odwiedzili położone w Lesie Wolskim Centrum Edukacji Ekologicznej SYMBIOZA. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, które zwierzęta są aktywne nocą i co jest pokarmem leśnych zwierząt. Wspólnie podejmowaliśmy się różnych, ciekawych zadań, dzięki którym zdobyliśmy nową wiedzę. Po zajęciach podziwialiśmy piękno jesiennego lasu i z radością bawiliśmy się w kolorowych, szeleszczących liściach.